GERÇEK DETOKSU KEŞFET

Bu konuda yazılmış Türkçe fazla kaynak yok ancak bu konu Alfa Yayınevi tarafından yayınlanmış olan ‚ 'Hayatı Keşfet’ kitabımda geniş ele alındığı gibi, yine Alfa Yayınevi tarafından Danial Reid’in ingilizceden Türkçeye çevrilmiş ve önsözü benim tarafımdan yazılmış Detoks kitabı var.

Detoks programları diyetisyenlere bırakılmayacak kadar ciddi bir konu. Detoksa başlamadan önce özellikle bedenimizde neden ve nasıl toksin birikimleri oluyor ve buna yaklaşım nasıl olmalıdırı sizinle paylaşmak istiyorum.

Detoks sadece beslenme veya kolon hidro terapi (Lavman) ile yapılmayacak kadar kapsamlı ve donanımlı olmak zorundadır. Homöpatik etkileşimi bilmeden, bağ dokusunun işlevini kavramadan, vejetatif sinir sisteminin temel uygulaması olan nöralterapi metodunu özümsemeden ve yazının devamımda daha kapsamlı metotları hakkında eğitim almamış olanlarca yapılan detoks programların bir çok ayağının eksik kalacağı aşikardır.

Bu konu dünyada tamamlayıcı tıp ile ilgilenen hekimler başta olmak üzere sağlık durumunu tanısını koyabilen hekimler tarafından yapılmaktadır. Bedende birikmiş olan toksin seviyesini belirten ve tespit eden pek çok ölçüm işlemi vardır. Ülkemizde ise bu konu hakkında fikri olan olmayan dektoks uzmanı olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bunlar bazıları sağlık sektöründe bile değildirler. Detoksfikasyon diğer bir adıyla toksinlerden arınma son derece karşamaşık ve kişiye özel olmak zorundadır. Bu sadece sulu besinler almakla veya lavman yapılaracak olacak birşey değil. Detoks programları grublra değil kişiye özel olmasını zorunlu kılmaktadır.

Bu konuda eğitim almamış ve konunun uzmanları tarafından yapılmayan yanlışlıkların detoks sağlıklı değil hattı insan sağlığını tehlikye atıyor diye bazı diyetisyenler tarafından öne sürülen gerekçeleri anlamak mümkün değildir. Ülkemizde ehli olmayanlarca yapılan yanlışlıkları detoks zararlıdır demek bu konuda birşey bilmemekle eş anlamlıdır.

Tabi şu gerçeği belirtmeden de edemeyeceğim, eğer detoks konusunda yardım bekliyorsanız bunun bu konu hakkında eğitim almış bir hekimin refakatinde olması zorunludur. Hekimler dışında kendinizi başkalarına teslim etmemeniz gerekmektedir.

Çünkü hekim olmayanlar yapılan işi sadece bir beslenme alışkanlığı bozukluğuymuş gibi algılamaktadır ve detoks yaptığını her ortamada dile getiren ve bunu kendi uzmanlığıyımış gibi sunan diyetisyenlerce yapılan, sadece beslenmenin temel alındığı detoks programlarının yetersiz kalacağını belirtmek zorundayım. Bu işin yapılması veya değerlendirilmesi diyetisyenlere bırakılmayacak kadar ciddi bir durumdur.

Bu kadar sözden sonra gelin detoks nedir ve toksinlerden arınmanın önemini yakından görelim.

www.huseyinnazlikul.com