HÜSEYİN NAZLIKUL'UN DUYGUSAL BEYİN = BAĞIRSAK ADLI ESERİ TÜM KİTAPÇILARDAARKA KAPAK YAZISI
 
1978 yılının sonbaharında Hüseyin Nazlıkul, bir konferans sırasında, liseli olmanın verdiği heyecanla ünlü bilim adamı Eric Fromm'a -Sahip Olmak ya da Olmak-üzerine soru sorduğunda yaşamında yeni birol-ma haline başlayacağını henüz bilmiyordu.

Fromm, bu genç adamı kendi 'Eric Fromm Bursuna' davet ederken Nazlıkul’un gelecek yıllarını adeta görmüş ve sezgilerini şöyle dile getirmişti; İlerde kendini yalnız hissetliğinde gökyüzüne bak. Göreceksin ki ışık saçan yıldızlar tek tektir. Oysa karanlık örgütlüdür, bütündür her yeri kaplar. Işığını yayarken umutsuzluğa düşme ama bu gerçeği de unutma.'

Bu tanışmayla başlayan dostluk yıllarca sürecek, Nazlıkul'un dünya çapında aldığı ödüller ve madalyalarla hocasının kehanetini ispatlayacak, kendi ülkesinde de Nöralterapi ve Tamamlayıcı Tıp Alanında gerçek bir yıldız olmasına kadar gidecekti.

Evrensel bir dille Nöralterapi, Anti Aginig, Detoksu Keşfet, Tamamlayıcı Tıp- Akupunktur, Unuttuğum Bedenim, Sağlıklı Yaşama dair yazmış olduğu kitaplarının ardından bu gün bize,'Bağırsak sistemi ile Beyin' arasındaki inanılmaz bağlantıları, sade bir şekilde aktarırken, bu sistemlerdeki sorunlar nedeniyle açığa çıkan hastalıklar ve korunma yolları konusunda günlük hayata dair verdiği rehberlik ile ışığınıhepimize yaymaya devam ediyor..

Aynı embriyolojik kümeden köken aldığı bilinen beyin ve bağırsak arasındaki ilişki, siyam ikizleri arasındakine benzer şekilde olup, bizim sandığımızdan çok daha güçlüdür...

Beyin, akciğer, kalp arasında orkestra şefi gibi davranan Vagus, asıl etkisini bağırsaklar üzerinde gösterir.

Bütün duygusal yaşantılarımızın kendisini ifade ettiği alan olarak bağırsaklarımızda oluşan sorunların sonucunda emilim ve sindirim bozukluğu başlar ki, bu da bütün vücut ile birlikte özellikle beyin için toksik etki altında kalmak demektir.

Sonuçlarını bağışıklık sisteminin çökmesine, depresyona, alerjilere, romatizmal hastalıklara, migrene, vitamin eksikliklerine kadar çok geniş bir yelpazede gösteren bu durumdan çıkabilmek için, Nazlıkul bize çoklu hastalıkları anlatmakta ve nasıl başa çıkacağımız konusunda rehberlik etmektedir.